Sleepwalker ° 13.03.2013 в 22:53


Habemus Papam!


не пройшло і години з часу, як вибрали нового Папу, як я з різних телевізійних джерел почув його ім"я певно в усіх можливих мовних варіантах - Франческо, Френсис, Франсис ну і звісно - Франциск. новим главою Римо-Католицбкої церкви став кардинал Хорхе Маріо Берґольо.

Х.М. Берґольо народився в Буенос-Айресі у 1936 році у бідній родині робітників - емігрантів з Італії. отримав освіту техніка-хіміка. пізніше зацікавився філософією і теологією, які викладав у трьох католицьких коледжах Буенос-Айресу. у 1958 році вступив до ієзуїтського ордену. посвячений в священники у 1969 році. кардиналом призначений самим Папою Іоаном Павлом ІІ у 2001 році. вільно володіє італійською та німецькою мовами.

це офіційні біографічні дані. спостерігаючи за тим, як обирають Папу сьогодні ввечері я про зещо думав (часу на роздуми було надано чимало) і зокрема про те, що це вже третій Папа за моє життя. і після обрання Франциска І я помітив, що всі ці Папи в чомусь унікальні і особливі.  

Іван Павло ІІ став Папою, якого шанували не лише католики. ця людина високої моралі, авторитету, харизми заслуговувала на любов і увагу до себе і серед атеїстів і серед православних. Папа Бенедикт відзначився тим, що вперше за 500 років відрікся від свого сану і став тепер "Почесним Папою". спочатку я не міг второпати чим же він заслужив стати почесним, але потім зрозумів - колишніх Пап не буває. Бенедикт був лише другим за всю історію. Про причини його "пенсії" можна идскутувати і дехто каже, що справа зовсім не в купському стані здоров"я, а у внутнішніх іграх у Ватикані і ігри ці, буцімто, не такі вже й чесні. сьогодні не хотілося б про це писати, але я з цією думкою погоджуюся.

Франциск І став в дечому особливим вже сьогодні - по-перше, його ім"я каже само за себе. по-друге - він перший Папа неєвропеєць. і хоча він має італійське коріння, він все-таки народився і все життя пропрацював в Аргентині. до речі тут кардинали також, що називається "вбили двох зайців" - Папа, начебто з Південної Америки, проте коріння має італійське, тобто нібито він на половину європеєць, отже всі задоволені. 

кажуть, що він досить консервативний і дуже скромний - пересувається автобусом. тепер буде не папамобіль, а цілий папабус? :-) а я помітив, коил він вітам "місто і весь світ", наскільки він високий і на свої роки тримаєьться дуже прямо і впевнено. але найбільше мене вразило, коли він почав свою промову з жарту про те, що "кардинали так довго шукали нового Папу, тому що пішли шукати аж на інший край світу", натякаючи на своє далеке від Ватикану походження. дуже хороший початок.

от такі в мене виникнули думки з цього приводу, якими я щойно і поділився. вітаю усіх католиків з обранням Папи Франциска І!

Бенедикт XVI - ФрацискI - Іван Павло II


Рекомендовать запись
Оцените пост:

Откуда приходят на эту запись за последний месяц   1 день 10 дней 30 дней

Нет данных

Показать смайлы
 

Комментариев: 51
Рекомендовал эту запись

Habemus Papam!

А я не погоджуся з тим, що Бенедикт пішов не з власної волі. Людина вже на 9 десятку, думаю, він добре памятає, як весь світ ледь не в прямому ефірі спостерігав за тим, як помирає його попередник. Хто собі захоче такого? На мою думку, було б більше користі, якби і Йоан Павло II пішов у відставку. Він зробив інший вибір, і це його право, власне, як і Бенедикта, який, певно, не схотів рано чи пізно ставати лише виставковою лялькою, якою, на жаль, в останній час свого життя був його попередник.
я категорично не погоджуюся, що Іван Павло був виставковою лялькою! Іван Павло досягнув такого авторитету і пошани, що лише своєю присутністю на Ватиканському престолі підтримував католицизм. це по-перше. а по-друге, це така традиція - бути папою до останнього дня. як бачиш - не так багато пап складали з себе повноваження. це - екстраординарний виняток. а щодо моїх підозр, то я не дуже глибоко копав цю тему, але час від часу спливають новини і про те, що серед кардиналів є "гей-лобі", і про крадіжки з казни Ватикану і т.і. я поважаю церкву, але я також усвідомлюю, що там завжди (!!!) були і суто світські розборки. я сумніваюсь, що зараз коїться така порнократія, як було у часи раннього середньовіччя, але щось таки коїться.

я категорично не погоджуюся, що Іван Павло був виставковою лялькою

А як можна назвати людину, яка вже в такому віці і має такий стан здоровя, що її привозять на місце, саджають на стілець і вона там сидить, нехай і "самою своєю присутністю підримуючи католіцизм"? Войтила, звичайно, був великою людиною, але підтримувати католіцизм він міг би і не будучи папою, який має не тільки втілювати "присутність", але і виконувати свої обовязки, будучи головою держави і пастирем для мільярда людей, що, між іншим, потребує нетільки "присутності", а щоденної клопіткої праці. Не є таємницею, що в останні роки життя саме Ратцингер керував Ватиканом, тому він як ніхто  інший це розумів.  

серед кардиналів є "гей-лобі", і про крадіжки з казни Ватикану і т.і. я поважаю церкву, але я також усвідомлюю, що там завжди (!!!) були і суто світські розборки

Це зрозуміло, але є відмінність між тим, що папу змусили піти і він пішов сам, усвідомлюючи, що в такому віці вже не здатен розгрібати такі справи. Ще раз повторююсь, Ратцингер, на відміну від того ж Бергольо, - в першу чергу управлінець, він має багатий досвід керування і, безсумнівно, інтриг, але час не має жалю навіть до посланців Бога на цій землі. 

"в останні роки життя саме Ратцингер керував Ватиканом" потрібно розуміти як "в останні роки життя Йоана Павла II ..."

Я вам, ребяты, на мозги не капаю,
Но вот он - перегиб и парадокс:
Ковой-то выбирают римским папою -
Ковой-то запирают в тесный бокс.

Там все места - блатные расхватали и
Пришипились, надеясь на авось,-
Тем временем во всей честной Италии
На папу кандидата не нашлось.

Жаль, на меня не вовремя накинули аркан,-
Я б засосал стакан - и в Ватикан!

Церковники хлебальники разинули,
Замешкался маленько Ватикан,-
Мы тут им папу римского подкинули -
Из наших, из поляков, из славян.

Сижу на нарах я, в Нарофоминске я.
Когда б ты знала, жизнь мою губя,
Что я бы мог бы выйти в папы римские,-
А в мамы взять - естественно, тебя!

Жаль на меня не вовремя накинули аркан,-
Я б засосал стакан - и в Ватикан!

При власти, при деньгах ли, при короне ли -
Судьба людей швыряет как котят.
Но как мы место шаха проворонили?!
Нам этого потомки не простят!

Шах расписался в полном неумении -
Вот тут его возьми и замени!
Где взять? У нас любой второй в Туркмении -
Аятолла и даже Хомейни.

Всю жизнь мою в ворота бью рогами, как баран,-
А мне бы взять Коран - и в Тегеран!

В Америке ли, в Азии, в Европе ли -
Тот нездоров, а этот вдруг умрет...
Вот место Голды Меир мы прохлопали,-
А там - на четверть бывший наш народ.

Плывут у нас по Волге ли, по Каме ли
Таланты - все при шпаге, при плаще,-
Руслан Халилов, мой сосед по камере,-
Там Мао делать нечего вообще!
был в свите Воланда один йуморист, который пару-тройку сотен лет отгребал на грязной работе за неуместную шутку
И что?
Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil": captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another categories of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. See you later! XRumer201707
Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil": captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another size-types of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. Good luck! XRumer201707
Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil": captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another subtypes of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. See you later ;) XRumer20170721
Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil": captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another size-types of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software. Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. Good luck ;) XRumer20170725
Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil": captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another types of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software. Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube. See you later ;) XRumer20170725
Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights! Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar. Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking! All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings. In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona. People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor... So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office! OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm. DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena. From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100 https://veronasegwaytours.com/
[url=https://goo.gl/qfzBMQ]BrainRush[/url] – натуральное средство на основе мицелл, вытяжек и концентратов лекарственных растений с добавлением глицина, биотина и комплекса витаминов В. Улучшает передачу нервных импульсов и работу всех отделов головного мозга, помогает при нарушениях функции памяти. BrainRush легко усваивается организмом и начинает действовать максимально быстро, дополнительно воздействует на функции эндокринной, имунной и нервной систем. Эффективен в любом возрасте. [url=https://goo.gl/qfzBMQ]BRAINRUSH[/url] – ЭТО УНИКАЛЬНОЕ СЕРТИФИЦИРОВАННОЕ СРЕДСТВО Не содержит ГМО Не содержит вредных для здоровья красителей. Не содержит вредных для здоровья консервантов. Не имеет противопоказаний. Запатентованный синергический фитокомплекс. [url=https://goo.gl/qfzBMQ]BRAINRUSH[/url] исключительно натуральные компоненты, не наносящие вреда организму. Активные вещества корневища солодки, шалфея и пустырника пятилопастного повышают устойчивость нервных клеток к кислородному голоданию, активизируют умственную деятельность, способствует улучшению памяти и сна.
Yesterday i read some cool info about Omega 3 stuff and now i really wanna buy it. But i need a best, some premium omega 3 fish oil. I've found this [url=https://www.omega-3.club/premium-fish-oil-carlson.html] carlson omega 3 [/url] . What do you think about this Carlson brand?
Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another subtypes of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! See you later! XRumer201708
Day ago i got some amazing info about Omega 3 foods and now i really wanna get it. But i'm not 100% sure which benefits will i have. I've found this [url=https://buy-omega-3.com] omega 3 info [/url] , and now i want to get it with good price. Any idea?
Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another subtypes of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! See you later! XRumer201708
Day ago i got some interesting info about Omega 3 foods and now i really wanna get it. But i'm not 100% sure which benefits will i have. I've found this [url=https://buy-omega-3.com] omega 3 info [/url] , and now i want to purchase it with best price. Any idea?
Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil": captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another size-types of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! Good luck! XRumer201708
Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another types of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! See you later ;) XRumer201708
Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil": captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another categories of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! See you later! XRumer201708
Yesterday i got some interesting info about Omega 3 foods and now i very wanna get it. But i'm not really sure which pluses will i have. I've found this [url=https://buy-omega-3.com] omega 3 info [/url] , and now i wanna buy it with best price. Any idea?
Yesterday i got some shocking info about Omega 3 foods and now i very wanna buy it. But i'm not 100% sure which benefits will i have. I've got this [url=https://buy-omega-3.com] omega 3 info [/url] , and currently i wanna get it with good price. Any idea?
Yesterday i read some interesting info about Omega 3 stuff and now i very wanna buy it. But i'm not 100% sure which benefits will i have. I've found this [url=https://buy-omega-3.com] omega 3 info [/url] , and now i wanna get it with lowest price. Any idea?
В настоящее время лишь нерадивый не зашибает в сети! © Каким образом перестать быть тем «ленивцем», что еще не зарабатывает прибыль от всемирной сети интернет? Ответ на текущий вопрос можно отыскать на все тех же горизонтах всемирной паутины. Как правило, основополагающей задачей является вопрос не «Как заколотить бабла?», а вопрос «Какой конкретно вид извлечения доходов нам больше всего подходит?». Среди большого количества видов заработка в интернете особенно интересными для нас станут те, что не требуют капиталовложений своих денег и титанических усилий для организации бизнес процесса. Таким видом дохода является использование партнерских и реферальных программ инвестиционных и брокерских предприятий. Доход от торговли на денежных рынках может оказаться весьма высокой, что заставляет людей оравами бежать к брокерам и заводить к ним деньги. А с этих денег партнер может получить большую сумму в качестве партнерских процентов. Став партером и поместив гиперссылку на своем интернет-ресурсе или на каких-либо интернет-форумах (ради простого юзера интернета) можно иметь постоянный доход без вложения финансовых средств и усилий. Как это все работает? Возьмём для примера специализированную компанию ExpertOption – брокера бинарных опционов. [url=http://bit.ly/2tRqLgJ#AF2F7Ef30r]Ссылка на брокера[/url] [url=http://bit.ly/2uPwBMI#QV2327ykTK]Ссылка на партнёрку[/url] (помимо этого имеется в наличии достаточно лендингов, высокая конверсия и минимум полей для заполнения при регистрации на веб-сайте) Компания предоставляет люксовский сервис для клиентов среди себе подобных, чем реально и отличается. Более того, у них сейчас имеется обилие других фишек и выгодных инструментов для клиента, помогающих ему заработать. Компании есть чем привлечь клиента. Но на этом внимание заострять не станем, потому как компания нам с вами интересна в первую очередь благодаря их партнерской программе. Их партнерская программа даёт возможность получать до 60% от прибыльности брокера регулярно с каждого клиента до тех пор, пока он осуществляет торговлю через компанию. Организовав приток новых клиентов можно без усилий собирать плоды. Как отыскивать клиентов? Этот вопрос более актуален для обычных людей, не имеющих своих интернет-ресурсов или раскрученных блогов. Надо начинать с простого: 1. Загнать в поисковике запрос «форекс форум»; 2. Зарегистрироваться на 5-10 форумах (для начала); 3. Выбрать любой холивар про форекс и создать пост для привлечения заинтересованности, как например, «Я лично получил бесплатно $600 для обучения торговле в организации ExpertOtpion!», и вставить собственную партнерскую ссылку. И всё. Людям станет любопытно, пройдут по ссылке, и некоторые станут клиентами. Само собой разумеется, просто разместить единовластно пост маловато, желательно еще и создавать активность, участвуя в обсуждении и разогревая интерес к компании. В любом из обсуждения следует в процессе аргументирования собственного мнения вставлять гипертекстовые ссылки. Потратив немного усилий, тема заживет своей жизнью и уже другие люди будут цитировать партнерскую ссылку, распространяя ее за вас. Рентабельность от такой деятельности говорит сама за себя: [url=http://bit.ly/2uPwBMI#DkkKmQzf1W] [img]http://bit.ly/2uPrbkT#2ZgX07NYv4[/img] [/url] Партнёрская программа имеет разнообразный комплект инструментов для размещения ссылок: • Промо линки; • Баннеры; • Лендинги; и др. Дополнительно для вебмастеров бесплатно предоставляются уникальный контент для размещения на собственных онлайн-ресурсах: релизы, материалы, тактики и стратегии, советы и прочпрочееее. Все это очень облегчает работу и снижает прилагаемые усилия для получения дохода. А вырученный доход можно вывести любым способом на выбор: • Wire Transfer (Банковский Перевод); • ecoin.cc; • QIWI; • Skrill; • UnionPay; • FasaPay ; • ePayments. Весьма непринужденный способ делать деньги, не так ли? Партнерство с ExpertOption позволяет несколько раз в месяц получать «небольшой» заработок в не менее несколько сотен баксов. Если же потратить больше усилий или же если вы программист, то размеры дохода уже будут иметь более высокий порядок. Широкий набор инструментов статистической отчетности поможет вам прослеживать источники получения прибыли и сверхэффективно управлять размещением ссылок. Международная компания ExpertOption имеет очень большую известность по всему миру, большинство клиентов после торгов на демо открывают настоящий счет и, как минимум, половина из них делает повторный депозит. Именно благодаря этому, партнерские 50-60% от дохода компании представляют собой впечатляющую сумму даже для вебмастеров. Все что нужно выполнить, чтобы стать партнером, это пройти регистрацию в программе в один клик, разбросать гипертекстовую ссылку и получать заработок. Все имеющиеся вопросы и трудности помогут разрешить компетентные сотрудники службы поддержки.
http://xrumersale.site/ Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil": captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another size-types of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! Good luck ;) http://xrumersale.site/ XRumer201708yy
[url=http://cyril-leytsihovich.ml/]рейтинг млм компаний, менеджер сетевого бизнеса[/url]
This message is posted here using XRumer + XEvil 3.0 XEvil 3.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection. Captcha Recognition Google, Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com and over 8.4 million other types! You read this - it means it works! ;) Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.
This message is posted here using XRumer + XEvil 3.0 XEvil 3.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection. Captcha Recognition Google, Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com and over 8.4 million other types! You read this - it means it works! ;) Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.
My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stuff and cried about his anxiety. I totally told him to [url=http://www.tobefast.com/ebay/valium-and-dementia]source[/url] and deal with it.

[b]Пополение баланса Авито (Avito) за 50%[/b] | [b]Телеграмм @a1garant[/b] [b]Мое почтение, дорогие друзья![/b] Всегда рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам необходимы определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito). [b]Аккаунты не Брут. Живут долго.[/b] Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: [b]50% от баланса на аккаунте.[/b] Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса. Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок! [b]Гарантия: [/b] [b]И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!![/b] Вперед денег не просим... Рады сотрудничеству! [b]Заливы на балансы Авито[/b] ________ авито деньги в долг срочно купить аккаунт в ати авито купить аккаунты для авито с балансом мой номер телефона подтвержден в другом аккаунте авито авито кошелек отзывы
апрапрапр